Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai senas klausimas, į kurį buvo atsakyta senų seniausiai – atsiradus raštui. Bet viskas ne taip paprasta. Anksčiau formatą, t. y. teksto plotį ir aukštį, ribojo praktiškumas. Pažvelkime į laikraštį ar knygą. Populiariausi jų formatai yra tie, kurie spausdinant popieriaus lape optimaliai išsidėsto, lieka kuo mažiau popieriaus likučių, be to, tai formatai, kuriuos patogu transportuoti. Atsiradus kompiuteriams ir monitoriams, iš naujo susidūrėme su teksto dydžio standartų problema. Ir įdomiausia, kad kuo toliau, tuo daugiau naudojame įvairiausių proporcijų ir dydžių ekranų.

Skaitymo greitis

Dar 1929 m. buvo atliktas tyrimas šia tema. „Tinker and Paterson“ nustatė, kad popieriuje greičiausiai skaitoma, kai teksto eilutės ilgis yra apie 7–9 centimetrai. Taip pat buvo nustatyta, kad skaitymo greičiui labai didelę įtaką turi horizontalūs akies judesiai, t. y. laikas, sugaištamas perkeliant žvilgsnį nuo eilutės galo į pradžią. Šis laikas ilgėja, jei eilutė yra ilga ir akiai reikia ne tik sugrįžti į pradžią, bet dar sugaišti kelias milisekundes reikiamai eilutei rasti ir į ją susifokusuoti.

Vėlesnės studijos, analizavusios skaitymo greitį kompiuterio ekrane, nustatė, kad ir per trumpa eilutė yra blogai, nes tada akis turi per dažnai  šokinėti iš dešinės į kairę. Buvo įrodyta, kad greičiausiai skaitome labai ilgas eilutes.

 

Greičiauuuu!!!

Paspartinti skaitymą – daugelio svajonė. Yra sukurta įvairių būdų ir metodikų, kaip skaityti greičiau. Ko gero, vienas naujausių – greitojo skaitymo būdas „Rapid Serial Visual Presentation“ (greitasis prezentavimas). Žodžiai rodomi ar pateikiami kiekvienas atskirai ir taip, kad akiai reikėtų kuo mažiau judėti. Taip skaitant, greitis padidėja keletą kartų. Jei paprastai perskaitote 100 žodžių per minutę, tai šiuo būdu perskaitysite kelis šimtus. Mokantiesiems anglų kalbą siūlau paeksperimentuoti ir pažiūrėti pastraipos pradžioje pateiktą nuorodą.  Tačiau nepamirškite bene svarbiausio klausimo: ar greitis yra svarbiausias aspektas skaitant?

 

Greitis – dar ne viskas

Analizuodami eilutės ilgį, turėtume atkreipti dėmesį į keletą dalykų:

  • skaitymo greitį,
  • informacijos supratimo,
  • patogumą,
  • įprotį, t. y. tai, ką žmogus linkęs pasirinkti.

Tyrimais nustatyta, kad turinio suprantamumui svarbios paliktos paraštės. Jei turinys išdėstytas fiksuotame plote su baltomis paraštėmis, tai pagerina turinio supratimą. Todėl specialistai nerekomenduoja tekstams naudoti vadinamųjų „plaukiančių“ interneto svetainių maketų (angl. layout). Taip pat labai svarbu nepamiršti naudoti raktažodžių, nes puikus tekstas turi būti ne tik lengvai skaitomas, bet ir randamas ( SEO paslaugos ).

 

Kaip skaitome kompiuterio ekrane ir planšetėje

Tekstai yra skirtingi, todėl ir jų pateikimas yra skirtingas. Eilutės ilgio nereikėtų matuoti simboliais. Vienu atveju naudojame didesnį, kitu – mažesnį šriftą, tad simboliai labai netiksliai tenusako ilgį. Rekomendacija tokia: jei teksto daug ir jis „sausas“, pateikite jį ilgomis, iki 25 cm, eilutėmis. Tokios eilutės perskaitomos greičiau. Jei norite sudominti skaitytoją, naudokite kiek didesnį šriftą, o eilutė turėtų būti 10–13 centimetrų. Būtent tokio ilgio eilutes dauguma skaitytojų linkę pasirinkti skaityti.